Technologie cloud-native zyskują na popularności. Jakie korzyści dają i w jakich sektorach są wykorzystywane?

Badania pokazują, że technologie chmurowe i konteneryzacja mają coraz większe znaczenie dla organizacji. W ostatnim roku ponad 30 proc. firm zainwestowało najwięcej zasobów i budżetu właśnie w tę kategorię oprogramowania open source[1], co uplasowało ją na drugim miejscu – zaraz za bazami danych. Wzrost znaczenia rozwiązań cloud-native wynika z dynamicznych zmian uwarunkowań rynkowych i technologicznych. Wykorzystanie chmury obliczeniowej do tworzenia, wdrażania i utrzymywania oprogramowania zwiększa jego elastyczność i skalowalność – takie podejście nie tylko wpływa korzystnie na pracę deweloperów, lecz także pozwala organizacjom poprawić jakość i konkurencyjność usług.

Firmy inwestują w technologie cloud-native

Mimo że w ankiecie przeprowadzonej na potrzeby raportu 2024 State of Open Source większość osób wskazała, że pod względem biznesowym to technologie danych są dla nich najważniejsze, w grupie reprezentującej największe organizacje (pow. 5 tys. pracowników) widoczna jest wyraźna przewaga znaczenia technologii kontenerowych. Co więcej, firmy na całym świecie inwestują w ten obszar open source więcej zasobów i pieniędzy, niż ma to miejsce w przypadku systemów operacyjnych (3 proc. mniej wskazań), analityki (niemal 12 proc. mniej wskazań) czy nawet narzędzi bezpieczeństwa (18 proc. mniej wskazań)[2].

Filozofia cloud-native jest bez wątpienia jednym z kluczowych nurtów w projektowaniu, wdrażaniu i utrzymaniu aplikacji. Jak wskazuje Kamil Kwiatkowski, Senior Solutions Architect w Linux Polska, przyczyn coraz większej popularności natywnych technologii chmurowych należy szukać w dynamicznych zmianach biznesowych i technologicznych.

Z roku na rok rosną oczekiwania klientów i zmieniają się ich potrzeby. Organizacje stają przed wyzwaniem tworzenia coraz wydajniejszych, skalowalnych aplikacji, które będą nadążały za dynamiczną ewolucją globalnych trendów. W praktyce oznacza to konieczność zwiększenia elastyczności oprogramowania i dostosowania go do nowoczesnych modeli architektonicznych. Technologie cloud-native pomagają w osiągnięciu tych celów. Dzięki nim organizacje mogą szybciej reagować na zmiany rynkowe, co z biznesowego punktu widzenia ma kluczowe znaczeniedodaje Tomasz Dziedzic, CTO, Linux Polska.

Kontenery i chmury są przyszłością biznesu

Badania wskazują dalszy wzrost znaczenia rozwiązań cloud-native. Aż 30 proc. osób uważa, że spośród dostępnych technologii open source to właśnie kontenery i chmury są najcenniejsze dla przyszłości ich branży[3]. Jedyną opcją, którą wskazało więcej ankietowanych (36 proc.), była sztuczna inteligencja. Należy mieć jednak na uwadze, że AI to aktualnie temat numer 1 w niemal każdej branży. Biorąc pod uwagę skalę inwestycji w rozwój uczenia maszynowego, naturalnym jest uznanie tego obszaru za jeden z najcenniejszych dla rozwoju biznesu.

Z czego wynika wysoka ocena znaczenia konteneryzacji i rozwiązań chmurowych dla przyszłości branży? Jak wskazuje Tomasz Dziedzic, CTO Linux Polska, oprócz możliwości spełnienia rosnących oczekiwań klientów ważny jest również wpływ na wydajność zespołów i koszty operacyjne.

Do najważniejszych zalet kontenerów należy zaliczyć możliwość ich wdrożenia bez konieczności prac programistycznych oraz działanie w dowolnym środowisku uruchomieniowym. Konteneryzacja rozwiązuje wiele problemów i wąskich gardeł w istniejących aplikacjach, skraca cykl wytwarzania nowego oprogramowania, a także umożliwia wdrażanie aplikacji niezależnie od systemu operacyjnego czy infrastruktury. Organizacje mogą w prosty sposób zoptymalizować koszty obsługi aplikacji czy zautomatyzować zadania administracyjne i deweloperskie. Nic więc dziwnego, że technologie cloud-native są uznawane za cenne i przyszłościowewyjaśnia Tomasz Dziedzic, Linux Polska.

Największy wzrost notują Kubernetes i Docker

Spośród dostępnych na rynku otwartoźródłowych technologii cloud-native największą popularnością cieszą się aktualnie dwie – Docker (45 proc. wskazań) i Kubernetes (34 proc.)[4]. Co ciekawe, w obu przypadkach mamy do czynienia z dużym wzrostem użycia na przestrzeni ostatniego roku. Korzystanie z Dockera deklaruje o 18,6 p.p. więcej firm niż przed rokiem. Liczba organizacji, które stawiają na Kubernetes, zwiększyła się z kolei o 11 p.p. Spośród innych natywnych technologii chmurowych duże zainteresowanie w 2023 roku odnotowały Prometheus (20 proc. wskazań), OpenStack (18 proc.) i Podman (17 proc.).

Z Kubernetesa korzysta co druga firma działająca w branży technologicznej. Coraz większe znaczenie platformy obserwuje się również w sektorze publicznym (42 proc. wskazań) i obszarze produkcji (37 proc.). Widoczna jest również zależność między wielkością organizacji a wykorzystaniem Kubernetesa – rozwiązanie to jest zdecydowanie najczęściej wybierane przez duże firmy, zatrudniające powyżej 5 tys. pracowników (49 proc. ankietowanych). Stosunkowo rzadziej korzystają z niego początkujące startupy (22 proc.).

Niewielkie firmy jeszcze odkrywają zalety Kubernetesa, natomiast jest on już bardzo popularny w takich obszarach jak bankowość czy branża finansowa. W związku z tym istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kwestię bezpieczeństwa. Dzisiaj odchodzi się już od podejścia, że to, co znajduje się w obrębie klastra kubernetes jest zaufane – granicę zaufania przenosi się na każdy kontener, a deweloperzy domyślnie powinni stosować zasadę zero-trust dla kontenerów. Aspektów istotnych dla bezpieczeństwa środowisk kubernetesowych jest wiele. Do najważniejszych należą m.in. kontrola działających usług w kontenerach i komunikacji pomiędzy kontenerami, definicja polityk, które zapobiegają uruchamianiu niewłaściwych kontenerów przez użytkowników. Nie mniej ważnymi elementami, są przydzielanie dostępu do środowisk oparte na rolach, analiza podatności w kontenerach zarządzanie wersjami czy szyfrowanie ruchu sieciowegopodkreśla Kamil Kwiatkowski, Linux Polska.

Podsumowanie

Cloud-native zyskuje na popularności, a wielu ekspertów uważa to rozwiązanie za najważniejsze dla przyszłości ich branży. Głównymi korzyściami wynikającymi ze stosowania natywnych technologii chmurowych są: możliwość szybkiej reakcji na zmiany rynkowe, optymalizacja kosztów wytwarzania oprogramowania oraz usprawnienie pracy zespołu deweloperskiego. Spośród dostępnych na rynku rozwiązań open source służących do zarządzania i skalowania aplikacji kontenerowych najczęściej wykorzystywane są Docker i Kubernetes. Zainteresowanie tymi narzędziami od kilku lat systematycznie rośnie.


[1] 2024 State of Open Source Report, OpenLogic, The Open Source Initiative, The Eclipse Foundation

[2] 2024 State of Open Source Report, OpenLogic, The Open Source Initiative, The Eclipse Foundation

[3] World of Open Source – Global Spotlight 2023, Linux Foundation

[4] 2024 State of Open Source Report, OpenLogic, The Open Source Initiative, The Eclipse Foundation

Więcej o druku i branży

Przez długie lata, gdy myśleliśmy o jakiekolwiek drukarni, to chodziło właśnie o drukarnię offsetową. Drukarnie z dużą maszyną, gdzie nanoszenie farb na papier nie odbywa się bezpośrednio, a przy użyciu formy drukowej. To właśnie na formie drukowej znajduje się obraz tego, co będzie drukowane. I jest on powielany na kolejnych arkuszach. Jest to złożony proces, ponieważ najpierw trzeba przygotować ową formę (bez zagłębiania się w różne, dostępne technologie). Dochodzimy właśnie do odpowiedzi na nasze pytanie. Drukarnia offsetowa mogłaby wydrukować 100 wizytówek, ale kosztowałyby tyle samo, co 1000 wizytówek, ponieważ nakład pracy byłby ten sam - czyli przygotowanie formy drukarskiej, przygotowanie farb, ustawienie maszyny. Dlatego też można spotkać się z pozornie niemiłymi drukarzami, którym nie chce się tłumaczć istoty druku offsetowego. Ale to nie znaczy, że wszyscy są niemili!

Obecnie jest to już niemal standard i podstawowy nakład wizytówek. No ale co się zmieniło, że niektóre drukarni oferują wizytówki w mniejszych nakładach? Różnica dotyczy technologii. Stało się to możliwe, dzięki ciągle rosnącej popularności druku cyfrowego. Druku bez form drukowych, bezpośrednio na papierze. Czyli prościej, szybciej i przede wszystkim taniej. Bez problemu można wydrukować nawet 1 plakat i przesłać je od razu do klienta.

Niejednokrotnie mogliście usłyszeć negatywne opinie na temat jakości druku cyfrowego, że to nie ta jakość itd. Tak były, na początku wprowadzania tej technologii. Te czasy jednak minęły i dla większości projektów nie będzie widać żadnej różnicy w jakości wydruku, niezależnie od wybranej technologii.

Wybierz druk cyfrowy, jeśli potrzebujesz niższy nakład i masz mniej czasu. Czyli jeśli potrzebujesz 100 ulotek A5 na jutro, wybierz druk cyfrowy.  Druk offsetowy będzie bardziej opłacalny przy większych nakładach - np 1000 plakatów A3.

Jeżeli na co dzień drukujemy bardzo dużo i tym samym potrzebne nam są wysokiej jakości wydruki, nie powinniśmy zapominać o tym, że decydując się na zakup swojego własnego urządzenia, nie będzie to dla nas zbyt opłacalne. Warto więc w tym przypadku wybrać renomowaną drukarnię cyfrową, gdzie tak naprawdę bardzo szybko będziemy mogli zrealizować wszystkie niezbędne projekty.

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że bardzo ważne jest aby wybrana przez nas firma posiadała bardzo duże doświadczenie na rynku. Jest to istotne, ponieważ tylko dzięki temu będziemy mieć pewność, że pracownicy będą mogli nam pomóc wykonać nawet najbardziej skomplikowane projekty. Jest to bardzo ważne, ponieważ często w wielu przypadkach może okazać się, że drukarnie cyfrowe nie podejmą się takiego rozwiązania. O czym jeszcze w tym przypadku pamiętać?

Oczywiście tutaj liczy się także wysoka jakość wydruku. W szczególności jeżeli nasze zlecenie dotyczy między innymi wizytówek lub też folderów reklamowych, które będą również kolejno przekazywane do naszych klientów, nie możemy oszczędzać właśnie na takich parametrach. To w dużej mierze wpływa na renomę naszej firmy, dlatego drukarnia cyfrowa, która będzie w stanie wydrukować nam wysokiej jakości projekty jest naprawdę potrzebna.

Warto pamiętać, że bardzo dużym błędem jest kierowanie się ceną podczas wyboru drukarni. Oczywiście jeżeli zależy nam na wspomnianej wcześniej jakości, nie zapłacimy za taką usługę mało. Coraz więcej osób wycofuje się z naprawdę pięknie wykonanych projektów na rzecz tańszych drukarni. Jeżeli ma to być nasza reklama, nie powinniśmy wybierać taniej firmy.

Z pewnością każdemu z Was chociaż raz w życiu obiło się o uszy wyrażenie „druk offsetowy” lub „druk cyfrowy”. Pozornie mogłoby nam się wydawać, że różnice między tymi rodzajami wydruku nie mają aż tak dużego znaczenia, jednak nic bardziej mylnego! Rodzaj druku, na który się zdecydujemy, powinien być dostosowany do naszych potrzeb, liczby i wielkości arkuszy oraz wielu innych czynników, o których wspomnimy w dzisiejszym artykule. Jeżeli interesuje Was ten temat i chcielibyście dowiedzieć się więcej, serdecznie zapraszamy do przeczytania całego materiału.

Na początku musimy wspomnieć, że druk cyfrowy i druk offsetowy to dwie zupełnie inne technologie, dlatego warto lepiej poznać temat, aby nie popełnić gafy i nie narazić się na dodatkowe koszty i problemy.

Przyjrzymy się bliżej drukowi cyfrowemu, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Cały proces drukowania odbywa się dzięki specjalnemu wałkowi, który jest pokryty fotoprzewodzącą warstwą ochronną. W trakcie druku wałek zostaje naświetlony, a warstwa fotoprzewodząca pokryta drobinkami tonera, które przyklejają się do niej dokładnie w tych miejscach, w których ma powstać konkretny obraz. Kolejnym etapem jest przeniesienie produktu na arkusz papieru w taki sposób, aby kolory i szczegóły zostały idealnie odwzorowane względem wersji elektronicznej lub oryginalnej. 

Kiedy druk cyfrowy będzie przydatny? Przy drukowaniu wszelkiego rodzaju mniejszych materiałów! Mogą to być ulotki, wizytówki, małe banery, zaproszenia, karty informacyjne lub materiały marketingowe. W przypadku większych formatów efekt finalny może nie być dla nas satysfakcjonujący. Warto wiedzieć, że druk cyfrowy jest dużo bardziej opłacalny i ekonomiczny, jeżeli chcesz wydrukować tylko kilka sztuk. Koszty eksploatacji urządzenia offsetowego bardzo często są dużo wyższe niż wykonanie samego zlecenia. Z pewnością też druk cyfrowy jest zdecydowanie szybszy, a my otrzymujemy gotowe wydruki ekspresowo, oczywiście zgodnie z terminami, które wcześniej ustaliliśmy z drukarnią. 

Technologia druku offsetowego w porównaniu do druku cyfrowego jest dużo bardziej skomplikowana. Samo urządzenie drukujące wygląda inaczej, jest dużo większe i wymaga precyzyjniejszych działań. W jaki sposób pracuje? Pierwszym krokiem jest naświetlenie projektu na naświetlarce CtP. Kolejnym etapem jest przeniesienie projektu na podłoże drukarskie i tutaj zaczynają się schody. Samo uruchomienie drukarki wiąże się z niemałymi kosztami, które w przypadku niewielkiej liczby arkuszy są nieopłacalne. Jeżeli masz do wydrukowania tylko kilkadziesiąt albo kilkaset arkuszy, postaw na druk cyfrowy. Co więcej, druk cyfrowy umożliwia nam zmiany w projekcie, który już rozpoczął się drukować, a w przypadku offsetu są to kolejne gigantyczne koszty zupełnie niepotrzebne. 

Poruszając kwestię jakości druku offsetowego, warto zwrócić uwagę również na zależność stopnia przyswajania farby od zastosowanego podłoża. Musisz wiedzieć, że w offsecie ma miejsce zjawisko przyrostu punktu rastrowego. Jego powierzchnia powiększa się, a w warstwie tonalnej staje się ciemniejszy. Działa to na takiej samej zasadzie jak… malowanie ścian. Wybierając farbę do salonu czy pokoju, musisz pamiętać, żeby kupić kolor jaśniejszy od tego, który chcesz docelowo uzyskać (farba na ścianie zawsze będzie miała ciemniejszy odcień). Zastanawiasz się pewnie, jaki ma to związek z rodzajem podłoża zastosowanego w procesie drukowania. Otóż im podłoże jest bardziej chropowate, tym punkt rastrowy będzie zwiększał swoją.

Ponadto nie każdy rodzaj podłoża wybranego do druku będzie nadawał się do druku offsetowego. Może bowiem okazać się, że projekt – którego format i nakład idealnie nadają się do offsetu – ze względu na wykorzystanie papieru szlachetnego będzie taniej wydrukować cyfrowo. Dlatego wybór podłoża drukarskiego warto przedyskutować chociażby z pracownikiem drukarni. Ten z pewnością doradzi najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Leave a Comment